ÚSTAVNÍ POŘÁDEK JAKO OPORA STÁTNOSTI A SUVERENITY

Státnost není jen právní, ale také hodnotovou kategorií. Vyjadřuje svébytnost konkrétního státu a jeho národa, jeho projevený kulturní kód v souhrnu působení moci, symbolů a zvyklostí s ní spojených. Tváří v tvář importovanému multikulturalismu bez limitů, který nemá "tavící", ale zcela rozkladnou společenskou roli, je o to důležitější rehabilitovat ideu národního státu, který dokáže zajistit občanům nejen přežití, ale také je ochránit proti nástrahám moderního globálního světa. Je dobré si uvědomit, že být suverénním státem není samozřejmost, ale tvrdě vybojované postavení.

Kolektiv autorů:
Petr Bahník, Mike Benz, Jindřich Beznoska, Roman Cardal, Aleš Dvořák, Jaroslav Fenyk, Jiří Hejlek,
Zdeněk Koudelka, Stanislav Křeček, Jakub Kříž, Pavel Kubina, Michal Semín, Denisa Sudolská, Igor Volný
Miroslav Jansta (úvodní slovo)

Vydání: první
Místo a datum vydání: Praha,
listopad 2024
Vydavatel: Společnost pro Svatováclavská studia, z.s.
Editor:
Denisa Sudolská
Edice: Svatováclavská studia (MK ČR E 24025)
ISBN 978-80-908340-8-8 (brožovaná verze)
ISBN 978-80-908340-9-5 (pdf verze)

Denisa Sudolská

BÝT SUVERÉNNÍM STÁTEM NENÍ SAMOZŘEJMOST, ALE TVRDĚ VYBOJOVANÉ POSTAVENÍ

Psaný právní řád srozumitelný gramotnému občanstvu a jištěný ozbrojenou mocí státu patří mezi nejcennější dědictví antického Říma. Souhrn římského práva od Lex duodecim tabularum z 5. století před Kristem po Corpus iuris civilis ze 6. století po Kristu je hlavním zdrojem staletého vývoje evropské právní kultury. Od právního řádu očekáváme jasný popis mezí, v nichž stát uplatňuje svou donucovací pravomoc, dovolených způsobů, jimiž tak činí a záruk, že tyto meze a způsoby nebudou překračovány. Tím je ustanovena předvídatelnost chování státu, která občanům jednotlivcům umožňuje rozumně plánovat své životy a rozvrhovat si v čase vlastní iniciativu a tvůrčí síly. Lze tedy bez rozpaků učinit závěr, že správně vybudovaný právní systém je nutným předpokladem úspěšného rozvoje společnosti.


Ústava České republiky ve svém prvním článku a v jeho prvém odstavci deklaruje, že Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Míra, v jaké si tyto skutečnosti v každodenním životě uvědomujeme, pak jistě odpovídá míře, do jaké je náš ústavní pořádek organicky srostlý s reálným životem společnosti.

více >>>