
SVATÝ VÁCLAV
SVATOVÁCLAVSKÁ IDEA
JE SJEDNOCUJÍCÍ PRO VŠECHNY ČECHY, MORAVANY A SLEZANY
"Světec se musí především
narodit a musí být,
aby národ nezahynul,
neboť světce potřebuje národ tak jako
soli, uhlí a chleba.
Bez letadel, bez kořalky,
bez Národního divadla, bez pomerančů,
bez sociálního pojištění národ docela
dobře a krásně může být živ,
ale nemůže vidět a nemůže dýchat,
nemůže žít bez světce,
protože nemůže žít bez Krista."
Jakub Deml
Světec není ikonou, ale člověkem, který prosvětluje svět. My jej potřebujeme, abychom mohli žít. V osobnosti svatého Václava se národní a lidské setkává... Statečnost, moudrost, víra a dobrota patří jemu.
Dnes nejde jen o uchování jeho odkazu, ale o jeho zpřítomnění a nasměrovaní do budoucnosti. Je pevnou kotvou našeho národního bytí. Svatováclavská idea je sjednocující pro všechny Čechy, Moravany a Slezany bez rozdílu a mohla by pomoci ukončit období rozdělené společnosti, které u nás panovalo po celé minulé století a nezmizelo ani po Sametu 1989.
Přejme si, aby prosba k němu "Nedej zahynouti nám ni budoucím", kterou vkládáme do chorálu, prostoupeného potem, krví, slzami, bolestí, ale i nadšením, nezanikla v klopotu všedních dní. Ať nás provokuje a burcuje k zamyšlení čím žil on, a čím můžeme žít my.
Není přece náhoda, že jsme se v ohrožení národa vždy sešli pod sochou svatého Václava na jeho náměstí v Praze. Pečovat o uchování a kontinuitu tradic spojených s historií českého národa, jeho slovanských kořenů a jeho státnosti je nanejvýš aktuální dnes, kdy cítíme, že náš národ a náš stát může čelit různým vnějším hrozbám.
Není nám jedno, co bude s našimi rodinami i celým národem za rok, za deset let nebo za sto let. Má-li národ v budoucnu obstát, musíme se tím zabývat již dnes.
Ale musíme vědět a vidět. A je nanejvýš důležité vědět nejen to, co chtějí druzí, ale především to, co chceme my, občané této země. Proto také vznikla Společnost pro Svatováclavská studia. Nechť přispěje k dobru a je cestou k hrdosti a k lásce k české zemi, kterou svatý Václav stále chrání.
P.
Mgr. Jakub Karel Berka OPraem.
Praha,
28. září 2020

Petr Bahník:
SVATÝ VÁCLAV A JEHO VÝZNAM
PRO
ČESKOU DUCHOVNÍ A KULTURNÍ TRADICI
Postava knížete Václava Svatého provází české dějiny během celého jejich tisíciletého trvání. V desátém století vstoupil do historie jako pozoruhodný panovník, o kterém, navzdory útržkovitosti a legendárnosti dobových zpráv o jeho krátké vládě, můžeme s jistotou prohlásit, že se vyznačoval nadprůměrnou vzdělaností, pochopením významu křesťanského náboženství pro kulturu tehdejší Evropy, a až překvapivou rozhodností.

Jan Royt :
SVATÝ VÁCLAV JAKO "VĚČNÝ" VLÁDCE
A OCHRÁNCE ZEMĚ ČESKÉ VE STŘEDOVĚKU
Svatý Václav patří vedle uherského krále sv. Štěpána, svatého císaře Jindřicha II., norského krále Olafa a anglosaského krále sv. Eduarda mezi nejstarší "politické" ("dynastické") světce Evropy. Španělský král se cítil být vazalem sv. Jakuba v Compostele a benátský dóže odvozoval svoji legitimitu od patrona a věčného vládce Benátek sv. Marka. S modelem světce, jenž propůjčuje v léno zemi žijícím panovníkům, se setkáváme ve Francii. S odvoláním na karolinské falzum opat kláštera St. Denis Suger považoval sv. Diviše za patrona Francie, který propůjčuje králi zemi jako léno.

Aleš Dvořák
:
SVATÝ VÁCLAV JAKO SJEDNOTITEL NÁRODA
Z hlubin středověku do novějších časů se postava svatého knížete Václava vynořuje ve dvou zřetelných liniích. Jednak jako nevývratný pilíř a středobod české státnosti mající navíc tuto svou úlohu formálně stvrzenu korunovačním řádem Karla IV., a jednak jako zlidovělý katolický světec, s jehož oblibou se v 18. století mohla měřit jen popularita svatého Jana Nepomuckého. Národnímu obrození v 19. století se ale mimoděk podařilo vytyčit ještě třetí linii, a sice linii národní. Svatý Václav se stal postavou, která sjednocuje a vede národ bez ohledu na to, jak blízko či daleko má ta či ona jeho část ke katolické církvi, a dokonce i bez ohledu na to, zda trvá česká monarchie, jak přesvědčivě ukázalo uplynulé století.
Markéta
Bahníková (dle závěrů
antropologického výzkumu prof. Emanuela Vlčka):
LEBKA
SVATÉHO VÁCLAVA - SVĚDECTVÍ O ČLOVĚKU A SVĚTCI
